WETERYNARZ RADZI

Odżywianie szczeniąt i dorastających psów

Wymagania żywieniowe szczeniąt, zmieniają się wraz z ich rozwojem. Do wieku około 4 tygodni powinny odżywiać się wyłącznie mlekiem matki. Czas rozpoczęcia dokarmiania, uzależniony jest od ilości produkowanego przez sukę mleka i ilości szczenięt. Wydłużenie czasu ssania, skrócenie fazy snu, niepokój, zainteresowanie stałym pokarmem potwierdzają konieczność rozpoczęcia dokarmiania.

W okresie ciąży i laktacji, wzrasta znacznie zapotrzebowanie na energię, aminokwasy, witaminy, substancje mineralne a szczególnie calcium i fosfor. W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju w życiu płodowym, uniknięcia niedoborów u szczenięt i matki, jak również pobudzenia produkcji mleka, zalecane jest odżywianie suki w tym okresie pokarmem przeznaczonym dla szczeniąt.

Odsadzenie szczeniąt i stres związany ze zmianą środowiska nie powinien być połączony z równoczesnym przestawieniem odżywiania. Dopiero po upływie paru dni od rozłączenia z matką i rodzeństwem, celowe jest stopniowe wprowadzenie nowego pokarmu.

Jak należy właściwie odżywiać szczenięta i młodzież? Pierwsze 6-8 mies. życia są główną fazą wzrostową młodego organizmu. Zapotrzebowanie na energię i inne składniki odżywcze zależne jest od rasy, warunków środowiska i osobniczych predyspozycji. Błędy żywieniowe u psów dużych ras przyczyniają się między innymi do zaburzeń rozwojowych, chorób układu kostnego i stawów (HD, krzywica itp.). Szczególnie u szczeniąt dużych ras jest ważne, by przez dobór odpowiedniego pokarmu zapobiedz zbyt szybkiemu wzrostowi (Hyperwachstum). Szczególnie ważna jest właściwa proporcja, między ilością białka (mniej niż 30% suchej substancji) i zawartością energii, jak również umiarkowana zawartość wapnia i fosforu, odpowiednia ich proporcja. Zawartość białka w jedzeniu ma duży wpływ na szybkość wzrostu młodego psa ale nie na jego ostateczną wielkość, gdyż ta jest genetycznie zdefiniowana w genach. U psów małych i średnich ras, nadwyżka wapnia i fosforu w pokarmie nie jest tak problematyczna, gdyż ich wzrost jest wyraźnie wolniejszy. Ważna jest też zawartość łatwostrawnego białka zwierzęcego i roślinnego. Dobrą akceptację uzyskuje się dzięki wysokiej jakości składników, dobremu smakowi, jak również dopasowaniu krokiecików kształtem do uzębienia szczenięcia. Gryzienie i żucie suchego pokarmu, przyczynia się do lepszego trawienia (wstępne trawienie przez ślinę), wpływa na rozwój mięśni żuchwy i pomaga przy formowaniu się zębodołów. Również z tych względów przy odżywianiu psa jedzeniem gotowanym albo z puszki jest wskazane dodatkowe podawanie suchego pokarmu. Karmę dla szczeniąt otrzymują psy do ukończenia fazy wzrostu, małe rasy do 12-go i duże do 8-go mies. życia. Dobór jedzenia w okresie późniejszym zależy od indywidualnych wymagań i potrzeb energetycznych. Szczenięta i później dorastające psy żywione pełnowartościową, dobrze zbilansowaną karmą przeznaczoną dla tej grupy wiekowej nie potrzebują żadnych dodatków pokarmowych takich jak: mieszanki mineralnowitaminowe, wapno spożywcze.

Technika żywienia Psy karmimy o stałych porach, początkowo 4 razy dziennie, później 3 razy a od 10 mies.życia już tylko 2 razy dziennie. Po 20 min. od podania jedzenia, również pełna miska zostaje znowu odstawiona. Tym sposobem uczymy psa pobierania pokarmu w odpowiednich odstępach czasu i zapobiegamy proszeniu o jedzenie.

 

Odżywianie psów po zakończeniu okresu wzrostu

Zapotrzebowanie na energię w kolejnych fazach życia psa jest różne. Zależy od jego wieku, aktywności, warunków bytowych i rasy. Wybór właściwej karmy ma na celu zagwarantowanie pokrycia, między innymi podstawowych potrzeb energetycznych. Psy trzymane na zewnątrz potrzebują więcej energi od psów trzymanych w domach. Małe rasy z uwagi na ich wzmożoną aktywność mają również większe zapotrzebowanie na energię i dodatkowo wymagają karmy o odpowiedniej strukturze (wielkość krokietów, twardość i ich strawność). Psy wyścigowe, przygotowane do krótkotrwałego wysiłku (sprint) potrzebują mniej energii jak psy służbowe które przez wiele godzin dziennie pozostają w ruchu.
Generalnie obowiązuje zasada, im dłuższy jest dzienny czas pracy, tym wyższe jest zapotrzebowanie, między innymi na tłuszcz i białko. Psy wyścigowe (sprint) czerpią większą ilość energi z węglowodanów (zboża, warzywa), ważna jest ich łatwostrawność. Zbyt wysoka koncentracja białka w ich jedzeniu jest nie celowa, gdyż białko nie powinno być źródłem energi.
Również wiek odgrywa ważną rolę przy wyborze pokarmu. Młode psy z uwagi na dużą aktywność z reguły mają większe potrzeby energetyczne od psów starszych, które ukończyły już 7 rok życia i nie są tak aktywne.
Psy karmione gotowym jedzeniem, cierpią rzadko na niedobór składników odżywczych częściej chorują z przedawkowania białka, środków mineralnych i witamin. Problemy te występują z reguły u psów starszych, ale też coraz częściej u młodych.
Przy karmieniu jedzeniem mokrym, (puszki) zawierającym dużą koncentrację białka, pomocny jest dodatek do posiłku produktów ubogich w białko jak płatki owsiane, ryż, ziemniaki.

Przekarmienie białkiem objawia się w postaci zaburzeń pokarmowych, luźnego kału, częstych biegunek. Nadmiar pochodzących z trawienia białka zbędnych produktów przemiany materii, obciąża nerki, wątrobę, prowadzi często do reakcji alergicznych w obrębie skóry połączonych z zaczerwieniem, zmianami zapalnymi, wypryskiem, wypadaniem sierści.
Do niedoboru białka, dochodzi najczęściej z powodu braku apetytu i objawia się różnorodnie. Często są to problemy skórne i pokarmowe, sierść jest prawie zawsze matowa i łamliwa.

Przy wyborze jedzenia nie można się kierować tylko zawartością białka, również pokrycie zapotrzebowania na
wysokiej jakości tłuszcze, witaminy, substancje mineralne i śladowe jest bardzo ważne. Przy podjęciu dezyzji pomocne są też informacje producenta (jeżeli są podane) o zawartości strawnego białka i strawnej energii.

 

Odżywianie psów chorych i psów w podeszłym wieku

Wiele chorób powiązanych jest z zaburzeniami przemiany materii a warunkiem skutecznego ich leczenia jest odpowiednia dieta. Między innymi, choroby takie jak otyłość (adipositas), nadwaga, choroby trzustki (pankreatitis), tłuszczowe zwyrodnienie wątroby, choroby żołądka i jelit (gastroenteritis), choroby nerek i dróg moczowych, kamica moczowa jak również padaczka (epilepsia) i cukrzyca (diabetes).
Dieta musi być indywidualnie dopasowana do pacjenta i jego problemów, dobrze akceptowana i konsekwentnie podawana.

Otyłość (Adipositas) Przy przekroczeniu wagi ciała o więcej jak 20% średniej wagi danej rasy, można mówić o otyłości wymagającej koniecznie leczenia. Za nadwagę jest odpowiedzialna nie tylko genetycznie uwarunkowana lub specyficzna dla rasy skłonność do otyłości, ale również nadmiar jedzenia, jego nie odpowiedni skład i brak ruchu. Przy zwalczaniu tego problemu pomocne jest przestawienie żywienia na jedzenie suche, które przez psa, w przeciwieństwie do jedzenia mokrego (puszka) musi być dokładniej gryzione ( ważne ze względu na wstępne trawienie w jamie ustnej, wolniejsze wypełnienie żołądka, wcześniejsze uczucie sytości) Równocześnie należy zapewnić psu więcej ruchu. By uniknąć uczucia głodu u psa można część porcji dziennej suchego jedzenia zastąpić gotowanym ryżem, który ma doskonałe właściwości dietetyczne i gwarantuje uczucie sytości .

Zwyrodnienie tłuszczowe wątrobySchorzenie to ma różne przyczyny, towarzyszy też otyłości. Ilość tłuszczu w diecie nie powinna przekraczać 5-8% a zawartość nienasyconych kwasów tluszczowych zawartych w jedzeniu, może być wzbogacona o dodatek np. oleju z wiesiołka. Przy żywieniu jedzeniem mokrym pomocne jest zastąpienie jego części ryżem albo kartoflami.

Zapalenie trzustki (Pankreatitis) Typowymi objawami tej choroby jest wychudzenie mimo dobrego apetytu, chroniczna biegunka, matowa i łamliwa sierść, nieuformowany kał o żółtawym kolorze i penetrującym zapachu. Przyczyną tych problemów jest niedostatek enzymów potrzebnych do trawienia tłuszczy. Chory pies potrzebuje łatwostrawnego i ubogiego w tłuszcz (nie więcej jak 6%) jedzenia. W celu zapobieżenia niedoborowi kwasu linolowego i problemom skórnym wskazany jest dodatek np. oleju z wiesiołka. Większa zawartość włókna wpływa na poprawę konsystencji kału.

Niewydolność nerek (Niereninsuffizienz)

Choroba ta ma przebieg chroniczny albo ostry.Typowe symptomy to: spożywanie dużej ilości wody, ciągły wzrost pragnienia, nie trzymanie moczu, uremiczny zapach z pyszczka, częste wymioty i utrata wagi ciała.
Diagnozę stawia lekarz wet. na podstawie symptomów i badań np. krwi, moczu. Warunkiem skuteczności leczenia jest odciążenie nerek przez zredukowanie zawartości białka w pożywieniu do max.12-14% (suchej substancji), jak również wydalanego przez nerki sodu (max. 0,1%) i fosforu (max. 0,3%). Porcja dzienna powinna być podzielona na trzy posiłki a świeża woda musi stać w wystarczającej ilości do dyspozycji.

Oczyszczenie organizmu, zmiana jedzenia
W celu oczyszczenia organizmu i przewodu pokarmowego, z równoczesnym przygotowaniem psa do zmiany pożywienia, polecana jest aktywacja jelit w następującym schemacie:
przez 2 do 3 dni otrzymuje pies wyłącznie gotowany ryż (dobry jest basmati ryż) z dodatkiem preparatu Biodarm Vet-Concept i paroma kroplami oleju z wiesiołka, bogatego w tak ważne nienasycone kwasy tłuszczowe.
w następnej fazie żywienia trwającej do tygodnia należy mieszać jedzenie dietetyczne o zredukowanej zawartości tłuszczu z ryżem w proporcji 1/3 ryżu do 2/3 suchego jedzenia. Po zakończeniu tego przygotowania otrzymuje pies dietę docelową.

Aktywacja jelit, odtrucie organizmu i odbudowa naturalnej flory jelitowej wzmacniają doskonale układ immunologiczny.

 

Alergie i niepożądane reakcje na środki spożywcze

Praktycznie każdy pies może być dotknięty alergią. Do jej rozwoju dochodzi często nagle. Przyczyny tej choroby układu immunologicznego są różne, podobnie jak jej objawy: problemy skórne, podrażnienia, egzemy, świąd, wypadanie sierści, stan zapalny małżowiny usznej, łzawienia i wycieki z oczu, powtarzające się biegunki, stany zapalne górnych dróg oddechowych i oskrzeli. Zazwyczaj ustalenie bezpośredniej przyczyny alergii jest trudne. Niedostatek podstawowych środków odżywczych, między innymi wysokiej jakości kwasów tłuszczowych, jest przyczyną pogorszenia się skóry i sierści, (wypadanie włosów, ich łamliwość, zanik pigmentu i wystąpienia egzemy połączonej z tłustym łupieżem.) Nadmiar białka w karmie i jego nienajlepsza jakość wpływa na zaburzenia flory jelitowej,prowadzi do zaburzenia trawienia i chronicznej biegunki. Wiele psów reaguje alergicznie na roztocza, pyłki roślinne, pleśnie, ugryzienia pchły. Podczas testów alergicznych obserwuje się często tą regułę, że przy nowych alergiach układ immunologiczny reaguje tylko na nieliczne alergeny a przy długotrwających na dużo większą ilość substancji. Jest to spowodowane, już nie tylko podrażnieniem układu odpornościowego, ale również załamaniem jego równowagi. Brak tolerancji składników pokarmowych w pożywieniu jest częstą przyczyną alergii. Z powodu często niewiadomych, może dojść u psów do rozwoju nadwrażliwości na spożywane mięso (białko), zboża (węglowodany) i inne dodatki (pożądane i niepożądane). Częstą przyczyną alergii jest mięso wołowe, drobiowe, pszenica i soja. W przypadku wystąpienia alergii pokarmowej, należy karmić zwierzęta pokarmem pozbawionym alergenu. Do tego celu najlepiej nadają się produkty z mięsa jagnięcego, dziczyzny i łososia, z dodatkiem ryżu, jęczmienia lub niedużej ilości ziemniaków.
Konsekwentna dieta przez okres minium 10 tyg. przynosi z reguły poprawę stanu skóry, dając informację o przyczynie alergii.

Dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w olejku z wiesiołka, wpływa przeciwzapalnie i stabilizująco na układ immunologiczny.

 

Niezmiernie ważne dla zdrowia zwierzęcia jest ustalenie przyczyny alergii !

Dobór odpowiedniego pokarmu lepszej jakości, zawierającego naturalne składniki i konsekwentna zmiana żywienia, redukuje zdecydowanie podatność na alergię i jest warunkiem jej skutecznego leczenia !!!

W leczeniu alergii pomoże odpowiednio dobrane, dietetyczne jedzenie niemieckiej firmy Vet-Concept, wytwarzane z naturalnych, pełnowartościowych składników, pod kontrolą niezależnych naukowców i lekarzy wet., z zachowaniem najwyższych wymagań jakościowych.